Z našich predchádzajúcich článkov ste sa mohli dozvedieť rôznorodé informácie ohľadom zabezpečenia motorového či nemotorového vozidla. Doposiaľ sa však žiaden z nich nevenoval vašim možnostiam, pokiaľ vás zaujíma poistenie auta proti krádeži. Je vôbec možné si toto riziko pripoistiť v rámci každej poistnej zmluvy? Môžu oňho požiadať všetky vozidlá? Samozrejme, otázok v súvislosti s týmto produktom je skutočne veľa, a preto veríme, že na všetky z nich sa dozviete odpoveď. Nebudeme sa vyhýbať ani takému údaju, akým je cena poistenia auta či iného vozidla proti krádeži.
Pokiaľ žijete v bezpečných častiach miest alebo niekde na dedinách, krádeže sa veľmi obávať nemusíte, a preto nie je nutné ani poistenie auta proti nej. Horšie to je vtedy, ak bývate vo frekventovaných mestách, často sa vyskytujete v rušných centrách miest atď. Nie je žiadnym tajomstvom, že tam, kde „to žije“, je kriminalita oveľa vyššia než na pokojných miestach. Nie je našim cieľom očierňovať bezpečnosť veľkých miest, pretože motyka niekedy vystrelí aj na zdanlivo spoľahlivých miestach. Opäť nemusí vždy platiť, že zločiny sa dejú len v noci. Väčšinou to tak je, no mnoho z trestných činov sa deje aj za bieleho dňa. Ako sa teda voči tomu zabezpečiť? Skutočne si plne uvedomujete riziká spojené s vašim vozidlom? Zaujala vás myšlienka poistenia sa proti krádeži auta? Tak teraz vám predstavíme vaše možnosti.
Netýka sa len vozidla ako takého
Väčšina ľudí sa domnieva, že poistenie auta proti krádeži sa týka len karosérie v celku. Vôbec to tak nemusí byť. Všetko závisí od toho, u koho ste si ho zabezpečili. Preto si vopred prečítajte zmluvné podmienky. Napr. u Onlie tento produkt v sebe obsahuje aj riziká odcudzenia ľahšieho typu, ako napr. lup autorádia či inej výbavy vozidla. Takisto sa ako tento trestný čin uznáva aj neoprávnená jazda daného vozidla cudzou osobou. V Genertel sa na doplnkovú výbavu poistenie proti krádeži auta nevzťahuje. Takisto ho nie je možné uzatvoriť ani na luxusnejšie značky. Pravdepodobne to bude mať súvis s nízkymi cenami poistného, ktoré si uvedieme nižšie. U iných poisťovní to zas môže byť úplne ináč.
Poznáte vaše možnosti?
Pokiaľ vás poistenie proti krádeži auta seriózne zaujíma, mali by ste poznať vaše alternatívy. Nečakajte však dlhý zoznam, pretože v skutočnosti sú dve. Vašou prvou možnosťou je, že vozidlo si týmto spôsobom zabezpečíte samostatne v rámci havarijnej poistky. Pričom nie je podmienkou, že to musí byť tam, kde máte uzatvorené aj PZP poistenie. Túto možnosť ponúkajú všetky poisťovacie spoločnosti, či už Onlia, Allianz, Komunálna poisťovňa, Axa atď.
Druhá, novšia a vylepšenejšia možnosť prišla na trh len nedávno. A síce, poistenie proti krádeži auta si môžete zahrnúť v jeho základnom PZP, čo ponúka napr. poisťovňa Generali. Tá v rámci ich ponuky základného zabezpečenia vozidla umožňujú k nemu bezplatne pripoistiť jedno zo štyroch havarijných rizík. To, ktoré to bude, závisí jedine od vás.
Cena poistenia auta proti krádeži
Užitočnosť tohto produktu v dôsledku vzrastajúcej kriminality už asi nemusíme zdôrazňovať. Mnohých však viac zaujíma to, koľko vlastne stojí poistenie auta proti krádeži? Jeho cena je rôznorodá. Odvíja sa nielen od poisťovne, ktorú ste si zvolili, ale aj od ich podmienok, parametrov vozidla či vašej osobnej situácie. Výslednú cenu môže ovplyvniť mnoho faktov. Napr. to, kde bývate. Ak bývate v tichších, pokojnejších lokalitách, cena poistenia auta proti krádeži bude o niečo nižšia ako keby ste bývali na rušných miestach. Takisto ju ovplyvňuje aj fakt, kde parkujete. Sadzba poistného nekrytých verejných miest bude o čosi vyššia ako kryté a chránené garáže. Neodmysliteľným faktorom je aj vek a značka auta. Ako ste si mohli všimnúť, niektoré poisťovne luxusné značky (Porsche, Mercedes, Maserati atď.) nepoisťujú. Takisto hrá dôležitú úlohu aj vek auta. Jednotlivé poisťovne nepoisťujú príliš staré vozidlá, ktorých poistná hodnota by bola vyššia ako ich reálna hodnota.